Fazla Mesailer İçin Talimat

Kamu çalışanlarının 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ellerinden alınan haklarının geri verilmesi için İstanbul’dan Ankara’ya yürüme eylemi yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’ın talepleri, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e iletildi. Bakan Çelik, fazla mesai ücretleriyle ilgili Maliye Bakanlığı bürokratları ve Devlet Personel Başkanlığı’nın ortak bir çalışma yapması için talimat verdi.

Kamu çalışanlarının mali haklarını düzenleyen 666 Sayılı KHK ile kamu çalışanlarının ellerinden alınan fazla mesai ücretleri, ek ödemeleri ve ikramiyelerinin geri verilmesi için Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan’ın yaptığı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş eyleminin ardından kaybolan hakların geri verilmesi için önemli adımlar atılıyor. Yürüyüşün ardından Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, konuyu görüşmek üzere bir araya geldi.

Toplantıda, Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan’ın İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş eylemi başlatmasının gerekçelerini tek tek anlatan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu,  kararnamenin ardından kamu çalışanlarının mağdur olduğunu, ellerinden alınan hakların geri verilmesi gerektiğini söyledi.  Bunun üzerine Bakan Faruk Çelik, başta Adalet Bakanlığı, SGK, İş-Kur, Maliye Bakanlığı gibi kurumlarda ve KİT’lerde fazla mesai ücretlerinin ödenmesi, fazla mesai ücretinin ödenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu’nca belirlenen 6 aylık süre sınırlamasının kaldırılmasıyla ilgili Maliye Bakanlığı bürokratlarıyla Devlet Personel Başkanlığı’nın ortak bir çalışma yapması talimatını verdi. MemurSen’e bağlı Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yazgan’ın İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş eyleminin ilk meyveleri bu talimatla alınmaya başlanmış oldu.

İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş eylemi başlatan ve şu anda Bolu’ya yaklaşan Yusuf Yazgan, toplantıdan çıkan sonucun kamu çalışanları adına olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Kamu çalışanlarının fazla mesai ücretleri, ek ödemeleri ve ikramiyeleri geri verilene kadar, 4/C’liler ve sözleşmeliler kadroya alınana kadar mücadelesine devam edeceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir