6 Milyon Genç Yetenek Taramasından Geçecek

Spor faaliyetlerinin gelişmesini sağlamak, yaygınlaşmasını teşvik etmek ve spora olan ilgiyi artırmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen ”Büyük Adımlar” projesi kapsamında ”Olimpiyat Yolunda Milli Takım Ruhu” paneli düzenlendi. “Gençliğin Varlığı Gurur Meselemiz”

Bugüne kadar sporcu ve üniversiteli gençlerle biraraya gelen Gençlik ve Spor Bakanlığı bu kez liseli gençlerle milli sporcuların buluşmasını sağladı. Aydınlıkevler Anadolu Lisesi, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi ve Mimar Kemal Anadolu Lisesi’nden 600 öğrencinin takip ettiği panelin açılışında konuşan Bakan Kılıç, ”Gençliğimizin varlığı bizim için gurur meselesi. Sizleri gelecek yüzyıla hazırlıyor olmanın büyük heyecanını yaşıyoruz. Türkiye’nin gelecek yüzyılda önü çok açık” diye konuştu.


Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1923 yılında kurulduğunu hatırlatarak 2023 yılında da Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacaklarını ifade etti.Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. kuruluş yıldönümü nedeniyle 2023 yılına yönelik büyük hedefler, büyük düşünceler, hamleler ve adımlar olduğunu vurgulayan Bakan Suat Kılıç, gençlere şöyle seslendi:


”Yeter ki siz geleceğe büyük adımlar atmaya hazır olun. 2023 senesinde Cumhuriyet’in 100. yılındaki o büyük, görkemli ve anlamlı fotoğraf karesinde yerinizi almaya hazır olun. 2023 yılının dışında 2071 yılında daha büyük hedeflerimiz var. 2071 Malazgirt Meydan Muharebesi’nin ve dolayısıyla Anadolu’ya girişimizin bininci yıldönümü. Bizler o dönemde bu makamlarda olmayız; ama sizlerin yetiştireceği nesiller Anadolu’daki bininci yılda milletimizi dünyanın en güçlü 3 devleti arasına, belki de birinci sırasına taşıyacaktır. Bu nedenle sizleri çok önemsiyoruz.”


2020 Olimpiyat Oyunları’nı İstanbul’a kazandırmak istediklerini anlatan Bakan Kılıç, bu yönde yoğun bir çalışma içinde bulunduklarını bildirdi.Bakan Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından geliştirilen ”Büyük Adımlar” projesi kapsamında Ankara’da 10 bin liseli gençle bir araya geleceklerini, sonrasında bu projenin Türkiye’nin diğer şehirlerine yayılacağını da belirtti.


“İki Yılda 6 Milyon Genci Yetenek Taramasından Geçireceğiz”


Bugünkü panelde 52 yıl aradan sonra olimpiyatlara katılan bayan voleybol ve basketbol takımlarının iki değerli oyuncusuyla bir araya geldiklerine değinen Bakan Kılıç, ”İki takımımız da kendi klasmanlarında tarih yazdılar. Madalya ve kupa alamadılar; ama madalyanın da kupanın da kenarından döndüler. Açtıkları yolda hem kendileri yürümeye devam edecekler hem de arkalarından gelenler aynı mücadeleyi sürdüreceklerdir. Altyapıya büyük önem veriyoruz ve beklentilerimiz de yüksek. Yetenekli sporcuları tespit etmek için önümüzdeki 2 yılda, 6 milyon gencimizi taramadan geçireceğiz” ifadelerini kullandı.


Bakan Kılıç’ın açılış konuşmasının ardından Erdoğan Arıkan’ın moderatörlüğünü yaptığı, milli voleybolcu Neslihan Darnel ile milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu’nun konuşmacı olarak katıldıkları panele geçildi.


Milli voleybolcu Neslihan Darnel, böyle bir etkinlikte 600 öğrenciyle bir arada olmanın kendisini mutlu ettiğini anlatarak salonda bir ara lisede eğitim gördüğü günleri hatırladığını kaydetti. Voleybola başlamadan önce atletizm yaptığını ve basketbol oynadığını dile getiren Darnel, ortaokulda beden eğitimi öğretmeninin yönlendirmesiyle tesadüfen voleybol yaşantısının başladığını ifade etti.


Darnel, voleybola başladığında oldukça zorluklar yaşadığını, bu sporu çok sevdiği için çok fazla fedakarlık yaptığını vurgulayarak, ”Zaten keyif aldığım ve her türlü fedakarlığı yapabileceğim bir spordu. Hala da çok severek yapıyorum. Çok şanslı olduğumu düşüyorum. Umarım herkes böyle olur. Voleybolun çok ayrı yeri var bende” dedi.

“Bakanlığımız Her Türlü Desteği Sağladı”


Olimpiyatlara katılmanın kendileri için çok farklı bir duygu olduğunu vurgulayan Darnel, şunları söyledi:
”Olimpiyat yolunda biz de çok zorlu dönemlerden geçtik. Mağlubiyetler aldık; ama hiç bir zaman hayal kurmaktan vazgeçmedik. Lig bittikten hemen 15 gün sonra olimpiyat elemeleri oynandı. Lig maçlarını oynarken bile sürekli olimpiyat elemelerini düşünüyorduk. Milli takımdaki arkadaşlarımızla lig maçlarında rakip olduğumuzda olimpiyat elemelerini konuşuyorduk. Sürekli birbirimizi motive ettik. Kenetlenmeyi yakaladık ve olimpiyatlara katıldık. Bizler bunu başardık. Bu başarı yolunda da Bakanlığımız, Federasyonumuz da bize her türlü desteği sağladı.”


Milli basketbolcu Tuğba Palazoğlu ise konuşmasında, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen panelde öğrencilerle bir arada olmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Türkiye’den olimpiyatlara giden ilk takımda yer aldığı için de büyük bir gurur yaşadığını ifade eden Palazoğlu, bunun da inancın zaferi olduğunu söyledi.


Palazoğlu, olimpiyatlar öncesindeki Avrupa şampiyonasında ikinci olana kadar kendilerini olimpiyatlarda görmediklerini ifade ederek şöyle konuştu:


”Avrupa ikinciliğine kadar böyle bir şey olabileceğini düşünmemiştik. Burada önemli olan inanmak. Avrupa ikincisi olup olimpiyat vizesi alınca, takım olarak müthiş bir duygu yaşadık. Hep birlikte şunu öğrendik ki Türkiye istediği an istediği her şeyi başarabilecek bir ülke. Yeter ki inanç ve çalışma azmimiz olsun.”
Milli basketbolcu basketbola, ilkokulda öğretmeninin kendisini yönlendirmesiyle başladığını ve sonrasında ailesinin de desteğiyle çalışarak bugünlere geldiğini belirtti. Panelin ardından Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, katılımcılara plaket verdi. Bakan Kılıç ve katılımcılar daha sonra 3 okulun öğrencileriyle ayrı ayrı hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir